Güzel bir izlenim bırakmanın yollarını düşünüyorsanız, kalabalık ortamlarda kendinizi garip hissediyorsanız ve söyleyecek bir şey bulamıyorsanız şimdi çok basit bir tavsiyede bulunacağım, soru sorun! Bu herhangi basit bir soru olabilir; -Aslı’yı nereden tanıyorsun? -Ne içiyorsun, peki nereden aldın?- şeklinde basit tutmakta fayda var.

Sosyal bilimler çerçevesinde yapılan araştırmalar genelde insanların iyi bir ilk izlenim yaratmakta sorun çektiklerini gösteriyor ve yapıla en yaygın hatalarından biri de sürekli kendimizden bahsetmek. Kişilik ve Sosyal Psikoloji Dergisi’nde yayınlanan yeni bir yazıya göre, konuşma esnasında karşımızdaki kişiye odaklanmak yerine, kendimize odaklanıyor ve kendimiz hakkında konuşuyoruz. Bu oldukça kötü bir izlenim çünkü karşımızdaki kişi bizimle ilgilenmek zorunda değil, ve çözüm çok basit, diyalogu karşımızdaki kişinin odağına çevirmek.

Harvard Business School doktora öğrencisi Karen Huang ve çalışma arkadaşları iki çalışma grubu oluşturdu ve bir gruptaki insanlar diyalog kurdukları kişiye en az dokuz soru, diğer gruptakiler de en fazla dört soru sordular. Yani bir grup çok fazla soru sorarken, diğer grup az sayıda soru sordu ve sonuç olarak fazla sayıda soru soran insanların, az soranlara göre daha çok sevildiği ortaya çıktı.

SONUÇLARA GÖRE

En iyi sorular özellikle birbirini takip eden sorulardı ve bu karşıdaki kişiyi dinlediğinizi gösteren bir durum. Araştırmacılara göre insanların seslerini duyurma ve kendilerini ortaya koyma isteğinin bir karşılığı bu. Bu durumda ne konuşacağınız hakkında çok fazla düşünmeye gerek yok, eziyet verecek şekilde sorguya çekmemek şartıyla, basit, akıllıca veya eğlenceli sorular sorup karşıdakini dinlemek sizi sevilen bir insan haline getirdiği ortada.

Bu makale, yazar tarafından sosyomatch.com için hazırlanmıştır, tamamının veya bir kısmının izinsiz kullanılması kesinlikle yasaktır.