Oscar Wilde’ın romanı Dorian Gray’in Resmi’nde ana karakter, ruhuna karşılık bir anlaşma yapar, böylece portre, hedonistik bir yaşam tarzı sürdürürken bedeninden ziyade yaşlanır.

Bu romandan sonra “Dorian Gray etkisi” olarak adlandırılan bir fenomen sayesinde Bilim adamları, insanlar gerçekten isimlerine benzediğini iddia ediyor. Yapılan bir çalışmada yabancıların yüzleri, şans eseri beklenenden iki kat daha fazla isimlerle eşleştirildi. Bu fenomenin “kültürel stereo tiplerle” bağlantılı olduğuna inanılıyor.

Kudüs İbrani Üniversitesi’nden psikolog Yonat Zwebner, bir yüzdeki ismin tezahürünün, insanların kültürel normlara ve ipuçlarına uymak için bilinçsizce görünümlerini değiştirmesinden kaynaklandığını söyledi. Dedi ki: “Etnik köken ve cinsiyet gibi diğer klişelerden, bazen başkalarının basmakalıp beklentilerinin kim olduğumuzu etkilediği böyle bir sürece aşinayız.

Bu fenomen kültürel klişelerin birinin nasıl görünmesi gerektiği de dahil olmak üzere birçok alanda etkileri olduğunu göstermiştir.

Bu makale, yazar tarafından sosyomatch.com için hazırlanmıştır, tamamının veya bir kısmının izinsiz kullanılması kesinlikle yasaktır.