Yeni bir araştırmaya göre, erkekler ve kadınlar gerçekten aynı fikirde değiller. Araştırmacılar, muhtemelen avcı-toplayıcı geçmişimizle bağlantılı evrimsel adaptasyonlara bağlı olarak dişilerin renkleri ayırt etmede daha iyi olduğunu söylüyorlar, erkeklerin ise hızlı hareket eden nesneleri takip etmekte ve uzaktan ayrıntıları ayırt etmekte başarılı olduklarını söylüyor.

Brooklyn Koleji psikoloji profesörü Israel Abramov liderliğindeki çalışma, normal görüşe sahip genç yetişkinleri bir dizi testten geçirdi. Renk deneylerinde erkekler ve kadınlar aynı nesnelere farklı tonlar atfetme eğilimindeydiler. Araştırmacılar nedenini bildiklerini düşünüyor. Ekip Biology of Sex Differences dergisinin son sayısında “Görünür spektrumdaki erkeklerin çoğunda, aynı tonu deneyimlemek için dişilere göre biraz daha uzun bir dalga boyuna ihtiyaç duyuyorlar.” sonucuna varıyor.

Daha uzun dalga boyları “daha sıcak” renklerle ilişkilendirildiğinden, örneğin bir portakal bir erkeğe kadından daha kırmızı görünebilir. Aynı şekilde, yeşil nesnelerin biraz daha sarı göründüğü kadınlar için çimen hemen hemen her zaman erkeklere göre daha yeşildir.

Ekip, vizyon bulgularının, cinsiyetlerin tarih öncesi rollerine uyacak şekilde farklı psikolojik yetenekler geliştirdiğini savunan avcı-toplayıcı hipotezini desteklediğini söylüyor. Yani avcı erkek rolü, hedefi izleme ve hedef seçme konusunda daha beceriliyken, toplayıcı rolünü üstlenen kadınlar zehirli meyve ve bitkileri diğerlerinden ayırt etmek amacıyla renkleri görme konusunda erkeklerden daha yetenekli bir hale geldiler.

Bu makale, yazar tarafından sosyomatch.com için hazırlanmıştır, tamamının veya bir kısmının izinsiz kullanılması kesinlikle yasaktır.