Dating uygulamaları üzerinden tanıştığınız biriyle buluşmadan önce ona beklentilerinizden bahsetmek pek karşılaşılan bir durum değil, öyleyse buluştuğunuz anda karşınıza çıkacak kişiyle, konuştuğunuz kişi hakkında kafanızda oluşturduğunuz beklenti çoğu zaman örtüşmeyebilir.

Psikolojik Bilimler Dergisi’nde yapılan yeni bir araştırmaya göre, romantik bir eşleşmeyi doğru bir şekilde tahmin etmek, en gelişmiş algoritmaya sahip bir arkadaşlık uygulaması için bile münkün değil. Araştırmada, 100’den fazla soruya cevap veren deney grubu sonrasında karşı cinsle bir araya getiriliyor ve her biri için duygusal ve cinsel çekimleri teker teker not alınıyor. Ve araştırmacılar, katılımcıların cevapladıkları ankete göre, romantik bir eşleşme yakalayabileceklerini umdukları bir algoritma yazıyorlar fakat sonuç beklenmedik derecede kötüye gidiyor. Romantik tercihler hakkında elde edilen verilerin, romantik arzuyu önceden tahmin edebilmesinde hiçbir işe yaramadığı ortaya çıkıyor.

Utah Üniversitesi, Psikoloji profesörü Samantha Joel “İnsanların genel olarak arzu ve arzulanma eğilimlerini tahmin edebileceğimizi bulduk, ancak belirli bir kişiye yöneli arzu tamamen bambaşka bir hikaye.” diyerek, aslında ilgi çekici bulabileceğimiz insanların tahmin edilmesinin olası ama bir buluşmanın ne yönde gideceğini tahmin etmenin imkansız olduğunu söylüyor.

Şimdilerde bizlerden anket doldurarak diğer profillerle aramızda uyum rakamları sunan programlar aradığımız profilde insanları karşımıza çıkarmakta başarılı olabiliyorlar, fakat bu yüzlerce soruluk anketlerin ve uyum oranlarının eşleştiğimiz insanlarla olan diyalogumuzun ve ilişkimizin nasıl gideceği hakkında hiçbir yardımı dokunmuyor.

Bu makale, yazar tarafından sosyomatch.com için hazırlanmıştır, tamamının veya bir kısmının izinsiz kullanılması kesinlikle yasaktır.