Tanıdığınız biri her zaman acımasızca dürüstse, bu sosyal beceri ve duyarlılıktan yoksun olduğu anlamına gelebilir. Şimdi bazı örnekler vereyim.

  • Birinin haydutlardan saklandığını ve nerede saklandıklarını gördünüz. Haydutlar size o birini görüp görmediğinizi soruyor. Acımasızca dürüst mü olmalısın?
  • Birinin vefat ettiğini ve iyi bir insan olmadığını varsayalım. Ailesi kederli. Onları teselli ederken acımasızca dürüst mü olmalısın?
  • Birinin psikolojik bir sorun yaşadığı ve ona yalan söylemenin daha iyi hissetmesine yardımcı olacağı bir durum hayal edin. Kendilerine zarar vermelerine neden olabilecek onlara karşı acımasızca dürüst olmalısın?

Acımasızca dürüst olmamanın yapılacak doğru şey olduğu birçok sosyal durum vardır, ancak acımasızca dürüst olmanın daha iyi olduğu sosyal durumlar da vardır. Bazı insanların sosyal becerileri zayıftır ve birini diğerinden ayıramaz.

İnsanların kabaca% 15-20’si duyusal işleme duyarlılığına sahip olarak sınıflandırılır ve bunlara HSP denir. HSP’ler, hayatta çoğu insanın dikkat etmediği çok ince şeyleri fark edebilir ve hissedebilir. HSP’ler daha fazla empatiye sahiptir ve diğer insanlarla ilişki kurabilirler. Bazı insanlarsa duyarlılık konusunun ters tarafındadır ve diğer insanları umursamazlar ve bu onların her durumda acımasızca dürüst olmalarına yol açabilir.

Bu makale, yazar tarafından sosyomatch.com için hazırlanmıştır, tamamının veya bir kısmının izinsiz kullanılması kesinlikle yasaktır.