Ne kadar normalleşme sürecine gidilse maalesef Covid-19 tam olarak bitmiş değil.  Bu süreçte hepimiz için yurt dışına çıkma fikri çok uzak gibi geliyor. Bu yazıda yurtdışına gitmeden de evde, tek ya da sevdiklerinizle gezip görebileceğiniz güncel online müze ve galerileri bir araya getirmeye çalıştım.

1. Sigmund Freud Museum –İngiltere/Londra

Nörolog ve psikanaliz kuramının kurucusu kabul edilen Sigmund  Freud’un ailesiyle beraber, II. Dünya Savaşı sırasında Avusturya’dan kaçarak Londra’da yerleştiği son evi çevrimiçi ziyarete açıldı. Freud’un kızı Anna Freud, 1982’ye kadar bu evde kaldı ve ölümünden sonra evin müze olmasını istedi. Evdeki tablolar, odaların aydınlığı oldukça dikkat çekici.

https://matterport.com/industries/gallery/sigmund-freuds-house-london


2.Frida Museum La Casa Azul –Meksika

Meksika federal bölgesinin başkenti Meksiko şehrinde bulunan  La Casa Azul (Mavi Ev), Frida Kahlo’nun anısına müzeye dönüştürülen, sanatseverlerin uğrak yerlerinden biri. Yıllar boyunca Frida Kahlo’nun yaratıcılığının, tutkusunun, yaşadığı dramların merkezi olmuş  bu evi sanal şekilde gezebilme imkanını kaçırmayın derim.

https://www.recorridosvirtuales.com/frida_kahlo/museo_frida_kahlo.html


3. Pinacoteca di Brera – İtalya/Milano

İçerisinde antik ve modern tarzda İtalyan ressamların eserlerinin yer aldığı Pinacoteca di Brera Müzesi, Milano’nun en büyük sergi alanlarından biridir. Site İtalyanca olsa da sitenin aşağısında La collezione online/ 669 opere online kısmında 669 resme dijital bir şekilde ulaşabilmeniz mümkün.

https://pinacotecabrera.org/en/


4. Galleria degli Uffizi – İtalya/Floransa

Floransa’da yer alan Uffizi Galerisi dünyadaki en eski ve en ünlü sanat müzelerinden biridir. Sergilenen eserler, Ünlü Medici ailesinin sanat koleksiyonuna aittir. “Uffizi”, İtalyanca’da “ofisler” demektir. Müzenin ‘U’ harfi şeklinde ve iki katlı olması bu ismi almasına sebep olmuş olabilir.

https://www.uffizi.it/opere


5. Musei Vaticani – İtalya/Roma

Vatikan Müzesi, Vatikan’da bulunan dünyanın en kapsamlı Katolik müzelerinden birisidir. Bu müze Roma Katolik Kilisesi tarafından Rönesans’ta inşa edilmiştir. Linke girdiğinizde görmek istediğiniz koleksiyona dili İngilizce ayarlayıp kriterlere ayırılmış sistemden, kriterlerden en az birini yazarak ulaşabilirsiniz. Genel olarak göz atmak isterseniz kriterlere bir şey yazmaya çalışın site sizi yönlendirecektir.

https://catalogo.museivaticani.va/opere/


6. Museo Archeologico – Yunanistan/Atina

Atina’da bulunun Ulusal Arkeoloji Müzesi, dünyanın en büyük, ‘Eski Yunan sanatı’ müzelerinden biridir. Müze, Yunan Uygarlığının tarih öncesi döneminden geç Antik Çağ’a uzanan zaman dilimine ait eserlere ev sahipliği yapmaktadır.

https://www.namuseum.gr/en/collections/

Bu makale, yazar tarafından sosyomatch.com için hazırlanmıştır, tamamının veya bir kısmının izinsiz kullanılması kesinlikle yasaktır.