Bir ilişki içinde olan çoğumuz, kıskançlığın rahatsız edici titreşimini hissetmişizdir. Bazen kıskançlığın sebebi kanıtlara dayalı olsa da diğer zamanlarda mantıksızdır. Çoğu insan bunun üstesinden gelip bir adım geri çekilebilir ve sorunun aşıldığını fark edebilir, ancak bazı insanlar için bu aşılması zor bir probleme dönüşebilir.

William Shakespeare’in Othello’sunda ana karakter, karısının bir ilişkisi olduğunu düşünerek kandırılır. Kıskançlık öfkesine kapılır ve onu öldürür. Gerçek hayatta Othello sendromu, mantıksız ve temelsiz öfke yaşayan bir kişiyi ifade eder. Hastalıklı veya sanrılı kıskançlık olarak da adlandırılan bu saplantı, sanrı ve şiddet eğilimleri sergileyen, genellikle (ancak her zaman değil) bir akıl hastalığı ile ilişkilendirilen psikiyatrik bir bozukluktur.

Bu kadar kıskançlıktan muzdarip bir kişi, Othello ile pek çok ortak noktayı paylaşır. Othello sendromuna neden onun adını verdiğini açıklamaya yardımcı olması için Othello’nun mantıksız saplantısının birkaç örneğine bir göz atalım.

Othello, Lago’nun Othello’ya karısının kendisiyle bir ilişki sürdürmek için kendi babasına yalan söylediğini hatırlatana kadar karısının sadakatsiz olduğu önerisini hala reddediyor. Othello, temelsiz kıskançlığın derinliklerine iniyor.

Othello sendromu vakalarının genellikle ruh sağlığı sorunları ve fikirleriyle ilgilidir. Othello için zihinsel stabilite ile ilgili herhangi bir sorunu olup olmadığını söylemek zor. Oyun sırasında beyaz olmayan insanlarla ilgili klişelerden biri, tutkulu olmaları ve öfke ve şehvet krizlerine kolayca verilebilmeleriydi. Yani Shakespeare, oyunu kurmak için bu klişe üzerinde oynuyor olabilir. Yine de Othello’nun kıskançlığının nasıl başladığına bakarsak, sadece akıl hastası olmaktan çok kurnaz Lago tarafından manipüle edildiğini görebiliriz. Bu dışarıdan aldatma, Othello’nun kıskançlığının gerçek nedenidir ve bu nedenle sendromdan temel farklardan biridir.

Sonuç olarak

Kıskançlıklarımızın elle tutulur sebepleri olsun ya da olmasın, en kötü ihtimalle Shakespeare’in oyunlarındaki gibi trajik sonuçlara bile yol açabilir. Şiddetli bir kıskançlık duygusu içerisindeyseniz bir adım geriye çekilip bunu aşmaya çalışmak ve profesyonellerden destek almak partnerimizle aramızdaki ilişkiyi kötü bi hale gelmekten kurtaracak ve Lago karakteri gibi dış manipülatif etkilerin olup olmadığını anlamamızı sağlayacaktır.

Bu makale, yazar tarafından sosyomatch.com için hazırlanmıştır, tamamının veya bir kısmının izinsiz kullanılması kesinlikle yasaktır.