Saint Mary Üniversitesi psikoloji profesörüne göre covid-19 sonrası daha az tek gecelik, daha fazla duygusal ve uzun vadeli ilişkiler yaşanabilir.

Saint Mary Üniversitesi’nde psikoloji profesörü olan Maryanne Fisher, bu normal olmayan dönemi, dış dünyanın etkilerinden bağımsız bir şekilde ilişki kurabilmek için önemli bir fırsat olarak değerlendiriyor.

İnsanların bu dönemde birbirlerine yatırım yapmaları için artık daha fazla zamanları var, üstelik aile ve arkadaşlar gibi istenmeyen girdilerden de uzak bir ilişki ortamı ortaya çıktı. Gel gelelim, artık pandemi sonrası dünyada yalnız kalmanın tercih edilen bir şey oldugunu da söylemek artık zor.

“Sanırım ilişkilerin, yoldaşlığa ve daha derin duygusal bağlara doğru kayacağı göreceğiz ve bu her çeşit yaş kategorisini etkileyecek. Artık insanların geçmişteki ilişki alışkanlıklarını değiştiğini göreceğiz.”

Pandemi öncesinde, araştırmalara göre Kanada’lı kadınların genel olarak kısa süreli ilişki ve daha az bağ kurma düşüncesinde olduklarını söyleyen Fisher, artık insanların virüsler konusunda bu kadar bilgilendiği bir dönemde bu düşüncenin değişmek üzere olduğuna inanıyor.

Fisher’ın da dediği gibi, gelecekte ilişkiler açısından çok ilginç sonuçlarla karşılaşacağız.