Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisinde aşk ayrı olarak daha yüksek bir seviyede yer alırken seks, temel bir ihtiyaç olarak kabul edilmesi günümüzde de tartışılan bir konudur. Peki nedir bu ihtiyaçlar hiyerarşisi?

Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi, genellikle bir piramit içinde hiyerarşik seviyeler olarak gösterilen beş katmanlı bir insan ihtiyaçları modelini içeren eski bir motivasyon teorisidir. Kısaca bahsedilen bu ihtiyaçlar alttan yukarıya doğru fizyolojik, güvenlik, sevgi ve aidiyet, saygı ve kendini gerçekleştirmedir.

Bu durumda seksi daha düşük, temel bir ihtiyaç, basit bir biyolojik dürtü – çözülmesi gereken anlık fiziksel gerginlik- olarak tanımlamış. Sevgiyi ise daha üst düzey bir yapı olarak görmüştür. Çünkü ; “Sevgi  bir ilişkide başka biriyle ilgilenirken düşüncelerimiz, duygularımızın  ve eylemlerimizin karmaşık etkileşimlerine dayanır ve hiçbir kelime sevginin tam kalitesini hiçbir zaman iletemez.”

Maslow, bir ilişkide samimi aşk arzusunun sadece fiziksel değil aynı zamanda psikolojik olduğundan bahsetmiştir.  Ayrıca kişisel dergisinde gerçek sevginin aktif olması gerektiğinden bahsetmiş: “Sevgiyi ifade etmemek gerçekten tam olarak sevgi değil … Yapmadan sevmek, eksik bir orgazm.”

Kısacası, Maslow göre birbirini seven insanların  daha fazla yakınlaşması, daha fazla yakın temas kurması dokunması ve kucaklaşması gerekiyor.

Bu makale, yazar tarafından sosyomatch.com için hazırlanmıştır, tamamının veya bir kısmının izinsiz kullanılması kesinlikle yasaktır.