2015 yapımı, yönetmen koltuğunda  Kyle Patrick Alvarez’in oturduğu Stanford Hapishane Deneyini konu alan film,  2015 yılındaki Sundance Film Festivali’nde ilk gösteriminde Alfred P. Sloan Uzun Metrajlı Film Ödülünü kazandı. Film ayrıca Waldo Salt Senaryo Yazarlığı Ödülü’nü kazandı.

Filmde Billy Crudup, cezaevi koşullarını simüle etmek ve sosyal durumların bireysel kişilik üzerindeki gücünü incelemek için Ağustos 1971’de Stanford Üniversitesi psikoloji binasının bodrum katında çalışmayı yürüten sosyal psikolog Philip Zimbardo, PhD rolünü canlandırıyor. Senaryoya dahil olan ve Kaliforniya, Burbank’taki film setini ziyaret eden Zimbardo, filmin olaylara ve çalışmanın detaylarına yakın durduğunu söylüyor. Gerçek hayatta iki hafta süren deney, gardiyan olarak atanan öğrencilerin duygusal istismarı ve mahkûm olarak atanan öğrencilerin sıkıntısı nedeniyle sadece altı gün sonra sona ermiştir.

Film, insanlara deney ve bunun otoritenin kötüye kullanılması hakkındaki modern tartışmalarla ilgisi hakkında daha fazla bilgi edinmeleri için ilham verebilecek nitelikte. Yönetmen Kyle Patrick Alvarez filmi hakkında şu sözleri söylemiş: “Umarım bu, insan olarak nasıl davrandığımızla ilgili konuşmaları, tartışmaları, endişeleri teşvik eder ve sadece tek bir ‘iyi adam / kötü adam’ bakış açısı göstermez.”

Psikoloji merkezli yine 2015 yapımı “Experimenter”  Sundance Film Festivali’nde oldukça ilgi gören başka bir film. Yönetmen koltuğunda Michael Almereyda’nın oturduğu film, New York’ta Zimbardo ile James Monroe Lisesi’ne giden ve ölen sosyal psikolog Stanley Milgram’ın çalışmalarını detaylandırıyor. Stanley Milgram’ı Peter Sarsgaard ve Miligram’ın karısı Sasha’yı Winona Ryder canlandırıyor. Film 2015 yılında Los Angeles Film Festival’inde ve Political Film Society’de ödüller almış.

Bu tip psikolojide çığır açmış deneyleri dramatize edilmiş, sinematik bir şekilde izleyebilmek sinema severler için çok büyük bir şans. Genç kuşağın en çok dikkat çekme potansiyeli olan aktörlerinden oluşan bu filmlere göz atabilir, aynı zamanda insan davranışları hakkında fikir edinebilirsiniz. Filmlerin IMBD sayfaları yazının altına ekledik, izlemek isteyenlere iyi seyirler dilerim.

https://www.imdb.com/title/tt0420293/

https://www.imdb.com/title/tt3726704/

Bu makale, yazar tarafından sosyomatch.com için hazırlanmıştır, tamamının veya bir kısmının izinsiz kullanılması kesinlikle yasaktır.