Dating süreci sosyal mesafelerden önce de yıldırıcı bir süreçti, ama hayatımıza karantinalar ve mesafeler girdikten sonra dating uygulamaları ne durumda? Tinder’ın bağlı bulunduğu şirkete göre, özellikle 30 yaşın altındaki kadınlar uygulamada %35 oranında daha fazla vakit geçirerek, daha uzun ve akıcı konuşma gerçekleştiriyorlar. Pandemi sürecinin istatistikleri çalkaladığı bu süreçte Tinder, kendileri kadar kullanıcılarını da etkileyecek bi özellik yayınlayacağını duyurdu.

Yetkili isimler, hissedarlarına gönderdikleri yazıda Tinder’ın yıl sonuna kadar yeni bir görüntülü özellik kazanacağını duyurdular, ancak şuan için bu işlemin detayları hakkında daha fazla bilgi mevcut değil. İnsanların güvenliğe aşırı önem verdikleri bu tarz uygulamarda alınması gereken birçok güvenlik önlemi var. Örneğin video görüşmesi sırasında kayıta alınmanızı engelleyecek, ya da karşınızdaki videonun bir korsan yazılım tarafından sizi aldatmak için üretilmediğini tespit edip önüne geçmesi gerekiyor. Bütün bu soru işaretlerine rağmen, açıklamalara göre bu yıl sonuna kadar görüntülü konuşma ile tanışacağız.

Uygulamada şimdiye kadar görülen tek video özelliği, fotoğraf alanına sürüklediğiniz videonuzu loop modunda gif özelliği gibi yayınlamasıydı.

Şirketin gönderdiği yazıda; “İnsan bağlantısına olan ihtiyacın asla kaybolmayacına ve devamlı bu ihtiyaçlarını karşılama arzusunda olacaklarına eminiz. Bu sosyal izalasyon dönemi, artık sokaklarda, barlarda ya da konserlerde sosyalleşemeyen bekar insanlar için oldukça zor geçiyor olmalı” ifadeleri geçiyor.

Bilim otoritelerin virüsün geleceği hakkında yakın zaman için herhangi bir yorum getirememeleri, önümüzdeki yıllar içinde pandeminin ilişkiler üzerinde etkisinin nasıl olacağı hakkında konuşmamızı zora sokuyor. Ama şu sıralar korumak zorunda olduğumuz sosyal mesafe ve karantina günleri yüzünden darmadağın olmuş ilişkilerin haberlerine rastlarken, diğer yandan online arkadaşlık uygulamalarının gelişimi, ilişkisi olmayan insanlar için başkalarını tanıma fırsatı sunabilir.